סיפור לדוגמא

במפות שבילים ישנות בקנה מידה של 50:000 אפשר להבחין מצפון לכפר סבא, בגבול שכונת עלייה ובפאתיו הדרומיים של מושב גן חיים, בסימון של גן, ולצדו רשום "גן הברון מנשה". מה לברונים בכפר סבא, ועוד לגבול שכונה שעד לפני מספר שנים נתפשה כשכוחת אל?
סקרנים שנהגו לטייל בעקבות מפות שבילים במרחבים הפתוחים שעוד נותרו לעיר, והגיעו אל שדרת ברושים המובילה לגן, היו פוגשים בדשאיו בגנן שהתגורר בשכונת עלייה, שדאג לגן וגם היה פותר להם את חידת השם. הגן היה בבעלותו של ברון, איש אלכסנדריה, הברון פליקס דה־מנשה; ברון שמעולם לא התגורר בארץ ישראל אך רכש בה קרקעות, השקיע בבנק וקשר קשרים עם הנשיא הראשון, חיים וייצמן.
מוצאו של הברון דה מנשה (1865–1943) מאלכסנדריה שבמצרים. שיתוף פעולה עם המשטר האוסטרי והגרמני בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה זיכה את המשפחה בנתינות אוסטרית־גרמנית ובתואר ברון (1873). בראשית המאה העשרים היתה המשפחה לאחת העשירות באלכסנדריה, מן הבולטות בקהילה היהודית, בנתה שם מבני ציבור, בתי ספר ובית חולים, והשקיעה בתשתיות ובנכסים (משפחת דה מנשה תיכננה להקים שכונה מודרנית בפאתי אלכסנדריה ששמות שדרותיה המרכזיים ישאו את שם המשפחה).
גן הברון דה־מנשה בכפר סבא כיום
גן הברון דה־מנשה בכפר סבא כיום. צילום: יובל נדל ודויד סילברמן
בתקופת מלחמת העולם הראשונה קשר הברון פליקס דה מנשה קשרים עם ד"ר חיים וייצמן שהזמינו להשקיע בארץ וגם ניצל את קשריו העסקיים של הברון עם המנהיגות הערבית במצרים וירדן לקדם אינטרסים מדיניים בארץ ישראל.
קשריו של הברון עם המנהיגות היהודית בארץ ישראל התחזקו בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשנבחר לנשיא הקהילה היהודית באלכסנדריה. בין השאר תמך בגולים יהודים שגורשו מהארץ למצרים וגם קשר קשרים עם אנשי ניל"י ומשפחת אהרונסון. לימים התפתחו קשרים אלה וקידמו את פעילותו של דה מנשה במסגרת הסתדרות בני בנימין, ארגון שנוסד בראשית שנות העשרים לחיזוק בני המושבות במתכונת של הסתדרות העובדים.
בתום המלחמה חיזק וייצמן את קשריו עם הברון, ועד למותו בשנת 1943 נהג לבקרו באלכסנדריה. וייצמן האמין ביכולתו של הברון לקדם את כלכלתה של ארץ ישראל ולחזק את מעמדה המדיני. ואכן במארס 1921 צירפו וייצמן ל"וועידת קהיר" שבה נדונה שאלת ארץ ישראל ועבר הירדן, והשתתפו בה שר המושבות הבריטי וינסטון צ'רצ'יל וראשי הממשל הבריטי בארצות המזרח התיכון. לאחר עלייתם של הנאצים לשלטון בגרמניה התחזקה פעילותו של הברון בארץ ישראל. הוא רכש קרקעות, השתתף בתכנון של יישובים, בבניית שיכונים לעולים לארץ. שמו נקשר בניסיונות לרכוש את הכותל המערבי והחלקות הסמוכות לו.

הדפסהדואל

המוזאון ברשת
FBI O YTI O
{flike}