שימור- סדרת מפגשים

מפגש 1-הרצאה- שימור מבנים בכפ"ס

יום חמישי ה-8.3.18 בשעה 19:30

מפגש 2- סיור רגלי- בעקבות מבנים לשימור

 יום שבת ה-17.3.18 בשעה 10:00

מפגש 3- סיור בתערוכה- הגן של הברון מנשה

יום חמישי ה-22.3.18 בשעה 19:30

30 ₪ למפגש או 70 ₪ לסדרה

גן הברון דה מנשה

גן מנשה שוכן בפאתי כפר סבא, כיום השכונה הירוקה וידוע גם בשם "הגן הנעלם" בפי תושבי שכונת עליה. הגן תוכנן וניטע לבקשתו של הברון פליקס דה מנשה ומהווה עדות יחידה לעשייה רבת הערך של הברון בארץ-ישראל ומחוצה לה. הגן היווה חלק מיחידת קרקע אשר נרכשה בסמוך לכפר-סבא בשנת 1934 בידי הברון פליקס דה מנשה מאלכסנדריה, מצרים. הברון ביקש לעצב כאן גן שיזכיר לו את גנו באלכסנדריה ותכנן להקים בתחומו את ביתו ("הווילה"), אך הבנייה לא מומשה מעולם. משפחת דה מנשה ביססה את מעמדה באלכסנדריה החל מאמצע המאה ה-18. בידי בניה היו נכסי נדל"ן וחברות מסחריות, והם אף החזיקו בשליטה בבנק הלאומי המצרי, וקיימו קשרי מסחר עם מדינות אירופה.

על מלאכת התכנון של גן הברון דה מנשה ניצח אדריכל הנוף יצחק קוטנר, אשר זה עתה עלה ארצה משוויץ; לעוזרו נתמנה ליפא יהלום, שאך זה החל את דרכו כמתכנן גנים, ועמם פעל האדריכל זאב רכטר. על פני כ-200 דונם ניטעו עצי הדר ועצי פרי סוב-טרופיים, ובחלק המזרחי של השטח הוכשר אחד הגנים הפרטיים הגדולים והמרשימים ביותר בארץ. למרות שהוא נותר בבעלות הברון, הרי שהחל משנת 1939 הוא נקשר בשמם של חיים ומרים יופה מיבנאל, שהוזמנה על-ידי הברון להתגורר בגן ולטפחו. המשפחה התגוררה בבית צנוע, שהוקם בראש גבעה בתחומי הגן. חיים יופה ניהל את הפרדס, ומרים הייתה הגננית הראשית, ויש הזוקפים לזכותה את מראהו המרהיב של הגן.

כיום, הגן נמצא בבעלות פרטית ונהנה ממעמדו כאתר המיועד לשימור, אך עתידו לוט בערפל.

גן ארכיאולוגי/ תל כפר-סבא

בכפר סבא העתיקה נחשפו שש שכבות ישוב למן התקופה הרומית (לפני כאלפיים שנה) ועד תקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. באתר הוקם הגן הארכיאולוגי המשחזר את אורח חייה של משפחת סבה, משפחה יהודית מימי המשנה והתלמוד.  לאחרונה נוסף בגן מתחם חפירות ארכיאולוגיות הפועל בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות. החפירות מתבצעות בעיקר בחודשי הקיץ וכפעילות נלוות לאירועים מוזמנים מראש.

במקום מתקיימים סיורים והפעלות המשחזרות פעילותו של הכפר הקדום: הפקת שמן בבית הבד, דריכת ענבים בגת היין ובקרוב הפעלת מתקן באר האנטיליה, יצירת נר שמן.

מגדל המים

 

שלום רב!

 

לקראת חופשת הקיץ 2018  מרכז המבקרים מגדל המים כפר סבא ערוך לארח בתי ספר,קבוצות מאורגנות חברות, מוסדות, ארגונים ואחרים. הביקור במרכז אפשרי בתיאום מראש ומשתרע על פני כשעה לכל קבוצה (בסבבים עד 30 משתתפים בקבוצה). הסיור בליווי מדריך מקומי ומתאים לילדים ומבוגרים.

 

בואו  להנות ממסע חוויתי אינטראקטיבי מרתק ומפתיע!

מרכז המבקרים מגדל המים כפר סבא הינו מרכז ללימוד וחוויה בו תוכלו לגלות את הדרך שעושה טיפת מים מרגע היווצרותה אל הברז בבית, המסע באווירת בראשית, חשכת הבריאה,פכפוך מים ותנועת עובר, מתחיל סיפור המים בטבע ובעיר כפר-סבא.

הגעה עצמאית מרוכזת באוטובוס/מיניבוס אחר באחריות הקבוצה.

הביקור במרכז המבקרים מגדל המים חייב בתשלום לכל קבוצה (תשלום מינימום לקבוצה עד 30 משתתפים 250 שח) .

לתאום ביקור לקבוצות באמצעות דואר אלקטרוני מייל  –   visitors@water-tower.co.i

או באמצעות דף בקשה באתר מגדל המים –  water-tower.co.il

 

בברכה חופשה נעימה

מאיר נווה

מרכז המבקרים מגדל המים

 

 

 

מרכז המבקרים מגדל המים כפר סבא הינו מרכז ללימוד וחוויה. במהלך הביקור נחשף בפני המבקרים מסע אל מקורות המים של העיר כפר סבא, בו תוכלו לגלות את הדרך שעושה טיפת מים מרגע היווצרותה אל הברז בבית. המסע המופלא מתרחש בין קומות מגדל המים ומשלב טכנולוגיות מתקדמות: ביקור על פני עננים ורוח, ימות ויבשות, ביקור במעמקי האדמה ושורשיה ,היכרות עם תהליכי מחזור המים שימור הסביבה וחיסכון המים, משחק אינטראקטיבי מאתגר מול מסכי מחשב בו הופכים המבקרים לרגע לצרכני מים ולוקחים על עצמם משימה מאתגרת: אספקת מים איכותיים לתושבי העיר. ביקור בקומת התצפית המשקיפה על העיר כפר סבא, על השרון וגוש דן והדרום, מדגיש בברור את המותניים הצרות של ישראל בין השומרון לים במערב.

הביקור מתאים לילדים מגיל 10 ומעלה, בתי ספר, קבוצות מאורגנות חברות ,מוסדות וארגונים ואחרים.

 

 

שביל הראשונים ע"ש מרדכי שרייבמן

שביל הליכה עירוני השוזר את סיפורה ההיסטורי של המושבה דרך מבנים היסטוריים שנותרו בעיר. ועדת השימור העירונית, אגף הנדסה והמוזאון אמונים על עגום עתידם של מבנים היסטוריים בעיר. המבנים מהווים בסיס איתן וחוויתי לעשייה חינוכית וערכית בקהילה למען שימור נכסי העבר.

חצר הפסיפסים

 

בחצר הפסיפסים של המוזאון מוצגים קטעי רצפות פסיפס מאתרי

חפירות באזור וממצא חדש, העתק של רצפת פסיפס

שנתגלתה בבית כנסת בה מוזכרת כפר-סבא.

 

כפר־סבא הקדומה נזכרת בתלמוד (ירושלמי דמאי פ"ב,

כב, ג), מקור שזמנו כנראה המאה הרביעית לספירה, בסוגיה העוסקת במצוות

שביעית, מעשרות ותרומות התלויות בארץ. היישוב נמנה במסגרת תיאור תחומה

של העיר קיסריה, שבו היהודים והנוכרים רבים מן הכותים (שומרונים), ולכן

פירותיו מותרים: "ישראל משמטין וגוי פטור, ישראל וגוים רבים על כותים…

עד היכן, פונדקא דעמודא פונדקא דטיבתא עד כפר סבא וצורן ודאר כקיסרין".

 

סוגיה זו מופיעה גם בכתובת הכלולה ברצפת הפסיפס של בית הכנסת מהתקופה

הביזנטית (המאות השישית והשביעית לספירה) אשר התגלה בתל רחוב שמדרום

לבית שאן. מעניין, ששם היישוב נכתב בכתובת זו 'כפר סבה' ולא כמקובל עלינו.

לרצפה חשיבות רבה, תיעוד כפר-סבא

בתקופת המשנה והתלמוד.

כמו כן, מוצגים  שני קטעי פסיפס מקוריים אשר נתגלו בכנסיה מהתקופה הביזנטית בקיבוץ בחן כיום.

 

תצוגת הקבע הארכיאולוגית

תצוגת הקבע המשתמשת באמצעים אינטראקטיביים חדשניים מזמינה את הקהל לצאת למסע לגילוי וחקר הארכיאולוגיה של כפר סבא ואזור השרון מתקופת האדם הקדמון ועד שלהי התקופה הטורקית. בחצר הפסיפסים מוצגת רצפת הפסיפס מרחוב בה מצוין השם כפר סבה.

תצוגת ספיר-פנקס המעשים

תערוכה זו מבקשת להציג את תולדות חייו ופועלו של פנחס ספיר, אחד מגדולי ההנהגה היהודית בארץ-ישראל ובמדינת ישראל, שכל אהבתו ועשייתו היו למענה. הצצה בכל דף מדפי יומנו האישי, שבהם עוברים כחוט השני עיקרי תרומתו והחותם שהטביע על הארץ, מעידה, שרק בזכותם של מנהיגים מסוג זה הוקמה מדינת ישראל והתחזקה, ועלינו מוטל לנצור זאת.

פנחס ספיר (קוזלובסקי) היה אחד האנשים שבזכותם הוקמה מדינת ישראל ותרומתו לעיצובה במישורים הכלכלי והחברתי הייתה מהגדולות והחשובות ביותר. בשנים 1955-1975 כיהן ספיר בשורה של תפקידי מפתח: שר המסחר והתעשייה, שר האוצר, שר ללא תיק, היה חבר בכנסת הרביעית עד השמינית, מזכיר מפלגת העבודה ויושב-ראש ההנהלה הציונית. בשנים שקדמו לכך נודעה לו השפעה רבה במגזר הביטחוני ובעיקר במגזר הכלכלי, והוא מילא תפקידי ניהול מרכזיים, וזאת תודות לכישוריו הביצועיים בתחומים אלה. דמותו המוצקה והופעתו הבוטחת והקולנית משכו אליו תמיד תשומת-לב מרובה.

מיד עם עלייתו ארצה הגיע ספיר לכפר-סבא. בה חי ופעל, הקים את ביתו וגידל את משפחתו, ולא עזבה עד יומו האחרון, למרות התפקידים הציבוריים-לאומיים. הוא וחבריו ל"עלית הפועלית" עשו בכפר-סבא, לראשונה, ניסיון להעלות את מעמד הפועלים לשלטון. הניסיון הוכתר בהצלחה רבה והביא לפריחתה של המושבה לאחר מספר משברים. מודל זה הועתק אחר כך למושבות אחרות בארץ.