להסדרי נגישות פרטניים: 09-7640868, doritsf@ksaba.co.il

"עפים לכל הכיוונים - הדבורה מאז ועד היום"

"עפים לכל הכיוונים - הדבורה מאז ועד היום"

תערוכת "עפים לכל הכיוונים - הדבורה מאז ועד היום" הוצגה באולם התערוכות המתחלפות של מוזאון כפר סבא בשנים 2019-2021.

הדבורים הן חלק בלתי נפרד מעולמנו, וקיומנו שזור בקיומן משחר ההיסטוריה. התערוכה "עפים לכל הכיוונים", מבקשת להציג את עולמן של הדבורים ואת הקשר של האדם עם הדבורים מאז ועד היום.

הדבורה ובמיוחד דבורת הדבש היא אחד החרקים המעניינים ביותר מבין על המשפחה Apoidea, שבסדרת הדִּבוֹרָאִים.  הם התפתחו מקרובותיהן הצרעות ובניגוד לאבותיהן הקדמוניים שצדו טרף עבור זחליהם, הדבורים ניזונות מצוף ואבקת פרחים בלבד.

הדבורים נפוצות בכל העולם, ויש בהן אלפי מינים המביאות תועלת רבה לצמחים. לדבורים תפקיד חשוב בהפריית פרחיהם של צמחים ועצים, הן מאביקות ומפרות חלק נכבד מהצמחים שאנחנו אוכלים וקשה לתאר את חיינו בעידן המודרני, ללא דבורים.

ההזמנה לפתיחת התערוכה

משחר האנושות, עוררו הדבורים את סקרנותו והתעניינותו של האדם.  הדבש מלווה את האדם מאז ומעולם ויש לו מקום של כבוד בתרבויות העתיקות. בממצא הארכיאולוגי נבחין, כי הדבש נחשב למזון בעל ערך חשוב, המסמל את הקשר בין האדם לאל.

האדם גילה את הדבש עוד בתקופות פרהיסטוריות ועל כך מעידים ציורי הקיר במערות במקומות שונים בעולם. בקברי הפרעונים נמצאו תחריטי קיר של אנשים העוסקים ברדיית דבש. בציורים, בתחריטי קיר שונים ועל האובליסקים נמצאו ציורי דבורים, כוורות ורדיית דבש. ביוון העתיקה הייתה נפוצה התודעה על דבורת הדבש ועל הפוטנציאל הגלום במוצריה. היפוקרטס, אבי הרפואה היווני, היה טבעוני שניזון מדבש, וקידם את הרעיון שהדבש מקל על מכאובים.

ראשוני הדבוראים היהודים בארץ היו, ראובן לרר ובנו משה מהמושבה נס ציונה, שלמדו את המלאכה מבני משפחת בלדנספרגר מירושלים, נוצרים פרוטסטנטים בני אלזס שבצרפת.

הדבורה משולה לבעל חיים עם אורח חיים חכם מאוד. ביאליק כתב על עזרת הדבורה לשלמה המלך במבחן החכמה שערכה לו מלכת שבא. ויש שטוענים כי הדבורים מכירים את חוקי המתמטיקה. בחישוב בניית התאים בכוורת.

היחס שלנו אל הדבורה נמשל בהרבה דרכים. היא מפחידה היא עצבנית מסוכנת, אך ככל שהשכלתי למדתי להכיר חרק עדין עם חיי חברה והיררכיה ברורה.

קיומם של סוגים רבים של כוורות יכול להיות מוסבר על ידי מגוון של תנאים סביבתיים, את הזמינות של חומרי גלם ושיטות דבורים שונות. חומרים שונים המשמשים כוורות: חומרים מתכלים כגון קליפות עץ, גבעולים של צמחים, למשל צמח הכלך, נצרים קלועים, בולי עץ חלולים, לוחות עץ, גללי פרות, בוץ מיובש וחומרים אחרים שאינם מתכלים, כגון טיט, לבני בטון או אבן. דבורים יוצרות את יערות הדבש שלהן בגג הפנימי של הכוורת, המשתלשות לתוך פנים הכוורת.

בעת העתיקה הייתה מודעות רבה לדבורה והיא קיבלה מעמד של בעל חיים קדוש ומקודש.

המכוורת הענקית שהתגלתה בתל רחוב הינה הקדומה ביותר שהתגלתה עד כה באתר ארכיאולוגי כלשהו. בתחומה של המכוורת נמצאו, מזבח חרס וגביע טקסי מעוטר, המרמז על הפולחן ואמונות הקשורות בגידול דבורים. 

הדבורה מסמלת את המתוק (הדבש) ואת הכאב (העוקץ) שמביאה האהבה.

על מטבעות, היו מוטבעות וחרוטות דמויות דבורים. בכתובים, בהירוגליפים מוזכרים הדבורים שמביאות לאדם תועלת, הדבש בן 3,000 השנים שנימצא בקברו של תות ענח אמון  בחפירות ארכיאולוגיות ועדיין ניתן למאכל, מעורר השתאות, פליאה ויראת כבוד כלפיי כוחות הטבע.

חיי השיתוף הללו הלכו והתפתחו עם השנים וכך למעשה החלה מערכת יחסים של אהבה, מוסיקה, שירה וריקוד.

הדבורים כמאביקות

הדבורים ניזונות מצוף ואבקה בכל שלבי חייהן ולכן תלויות בפרחים ומבקרות אותן בתדירות גבוהה בכדי לייצר מזון לזחלים (דבש או דמוי דבש). עקב כך במהלך האבולוציה הפרחים למדו כיצד "לנצל" את הדבורים השיערות לשאת גרגירי אבקה מפרח לפרח ובתמורה הדבורה מקבלת צוף מתוק, אבקה, מקום לינה או מפגש.

חשיבות דבורי הדבש לחקלאות

לבקש מידע + מספרים ממועצת הדבש

דבורי הדבש הן התורמות העיקריות להאבקת גידולים חקלאיים, ולכן חיוניות לייצור המזון בעולם. מומחים מעריכים שפעולת ההאבקה של הדבורים בעולם היא בעלת שווי כלכלי של יותר מ-200 מיליארד דולר בשנה.

חשיבות אקולוגית לדבורי הבר

לדבורי הבר חשיבות אקולוגית רבה כמאביקות יעילות ומוצלחות, ובמיוחד חשובות עקב סימביוזה- יחסיים מיוחדים שיש לחלק ממיני דבורי הבר עם צמחי בר מסוימים. לעיתים היחסים כל כך הדוקים בין מין אחד של דבורה ומין אחד של צמח שהם לגמרי תלויים זה בזה. ואם אחד עלול ליהכחד מהעולם- השני יכחד גם הוא.

פרט להאבקה לדבורים מקום של כבוד במארג האקולוגי- הן מזון של מגוון בעלי חיים ובמיוחד ציפורים, אחד היפים בהם הוא השרקרק שמגיע מאפריקה לקנן בארץ.

גם הדבש כמובן הוא מקור מזון חשוב לדובים, בני אדם ועוד מינים זללנים.

העלמות הדבורים?

מזה למעלה מעשור יש חשש גובר על גורלן של דבורי הדבש. דיווחים על כוורות ריקות מטרידות ומינים שלמים של דבורי דבש מקומיות נכחדות. לאחר שנים רבות של מחקר וספקולציות נמצא כי הגורם העיקרי להעלמות הדבורים הוא השימוש האינטנסיבי בחומרי ריסוס במרחב החקלאי, זאת יחד עם שינויי אקלים והתחממות כדור הארץ שמעודדים מזיקים ועוד.

ומה בנוגע לדבורי הבר? מצוקת דבורי הבר פחות ידועה לציבור אך גם מינים רבים של דבורי בר נמצאות בסכנה, בעיקר עקב מיעוט מקומות קינון ומזון, אובדן בתי גידול וחומרי הדברה וגם עקב גידול מסיבי של אוכלוסיית דבורי הדבש שמתחרות עימם על מקורות המזון.

crossmenu דילוג לתוכן