חינוך יסודי

תכניות לבתי ספר יסודיים

 

ביקור חד פעמי במגוון נושאים

 

תכנית חינוכית בהשקה ללימודי הליבה של מערכת החינוך (כלל שכבתי). הביקורים עוסקים במגוון רחב של נושאים הקשורים ללימודי מדעים, מולדת, היסטוריה ותנ"ך. הביקור כולל הטמעה של נושא נבחר דרך סיור בתצוגות הארכיאולוגיות, סיור עירוני או ביקור בגן הארכיאולוגי וסדנא יוצרת בה התלמידים מיישמים ביצירה והתנסות פעילה את הנושא הנבחר.

 

 1. הכפר של סבא (בגן ארכיאולוגי)

לכיתה א'

 

סיור לימודי- חוויתי בין המתקנים החקלאים בעקבות משפחת סבא שהתגוררה בכפר סבא הקדומה. הפעילות כוללת פריכת הזיתים במפריכה, אצירת שמן בבית הבד ודריכת ענבים בגת.

 

 1. לחיות ביחד- המשפחה שלי

כיתה ב'

 

מה הייתה סביבת החיים של האדם בעת העתיקה? מהן מקורות הפרנסה וחלוקת התפקידים במסגרת המשפחה המורחבת ? הפעילות עוסקת בזמן פנאי ילדים ומתמקדת ביצירת משחקים עתיקים ועיטורם בצבעים טבעיים.

 

  3. הקדר הקדום  

כיתה ב'-ג' בהתאמה ללימודי מדעים-חומרים בשימוש האדם-מחזוריות האדם ופיתוחיו-מולדת-בעלי מקצוע    

 

הקדרות היא אחת מהמלאכות העתיקות ביותר בעולם. ממה עשויים כלי החרס וכיצד יוצרו בעת העתיקה? הפעילות כוללת התנסות בעבודתו של הקדר במחצלת, אובניים מכניים וחשמליות. הכרת תכונותיו של הטין והכנת כלי מחומר.

 

 

 

 1. טוויה אריגה וקליעה

אחת המלאכות הביתיות בשגרת היום של האישה בעת העתיקה הייתה הטוויה והאריגה. מהם חומרי הגלם והכלים ששימשו בתהליך העבודה ? הפעילות כוללת התחקות אחר כל שלבי הכנת החוט משלב ניקוי וניפוץ הצמר ועד טויה בפלך בטכניקה קדומה. התנסות באריגת שתי וערב בנול משוחזר וקליעה בעלי תמר.

 

 1. פסיפס

כיצד יוצרו רצפות בשלל צבעים ודגמים בעזרת אבן טבעית בלבד? ומה משמעות העיטור והכתב בפסיפסים שנתגלו בבתי כנסת וכנסיות עתיקות? הפעילות כוללת שברור אבני פסיפס ויצירת קטע פסיפס ביציקת מלט.

 

 1. סיור בשביל הראשונים ע"ש שרייבמן

כיתה ד

 

סיור רגלי בשביל הראשונים של כפר סבא. ביקור בחאן, הבאר הראשונה, הסליק מימי המנדט הבריטי, צריף הסנדלר המשוחזר ועוד. התלמידים נחשפים בעזרת סיפור והמחזה  לימיה הראשונים של מושבה כפר סבא, בת הזקונים של העלייה הראשונה.

 

 1. האדם הקדמון מגלה את האש

כיתה ה'

 

ניצול חומרי גלם טבעיים ופיתוחם בידי האדם לצרכיו. כלי הצור והשימוש בהם. הפעילות עוסקת בלימוד טכניקות עתיקות של הדלקת אש והכנה של כלי צור.

 

 1. זכוכית עתיקה

כיתה ה

 

הפיניקים, עם יורדי ים. מי היו, לאן נעלמו ובאילו נסיבות המציאו וניצלו את הזכוכית? הפעילות כוללת ניפוח בקבוק זכוכית על מבער והפקת בושם ושיקויים מצמחים.

 

 1. לכל מטבע סיפור

כיתה ו

 

מ"סחר חליפין" ועד הטבעת מטבעות. מתי ומדוע הומצא הכסף ומהי משמעותו של המטבע בעת העתיקה? נעסוק במיון וזיהוי מטבעות, שחזור תהליך ההתכה והטבעת מטבע על סדן.

 

חינוך ביתי

 

ילדים המתחנכים בביתם מגיעים למוזאון ללמוד ארכיאולוגיה במהלך שנת הלימודים, בהתאמה לתוכנית הלימודים של משרד החינוך. המוזאון מפתח בשיתוף ההורים תכנית לימודים שנתית הכוללת כעשרה מפגשים בשנה. הורים מתעניינים מוזמנים לפנות למוזאון ויחדיו נבנה תכנית ביקורים הכוללת הקניה ופעילות מלווה. כל מפגש כשלוש שעות.

 

פרויקט אמץ אתר

 

בתי הספר באזור השרון והשומרון מאמצים אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים בקרבת בית ספרם. המוזאון מפתח תכנית חינוכית המותאמת לצרכי בית הספר ומדריך את תלמידי השכבה המאמצת בפועל. התוכנית עוסקת בנושאים מגוונים כגון חשיבות השימור ככלי להעמקת הקשר עם המורשת ההיסטורית והבנויה ולמען הדורות הבאים. התלמידים עוסקים בשימור וטיפוח אתרים בעלי חשיבות מקומית ומקרבים את הסביבה הקרובה לסיפור ההיסטורי הטמון בו.

 

תכניות אימוץ אתר

 

 • אימוץ פרדסנות בכפר סבא- בית ספר ירוק בכפר סבא
 • אימוץ יער אייל- בית ספר נוף צורים בצור יגאל
 • אימוץ אתרים ארכיאולוגיים בכוכב יאיר- בית ספר קשת בכוכב יאיר
 • אימוץ גן קשת (פרשת קלאדובו שאבץ)- בית ספר בן גוריון בכפר סבא
 • אימוץ אנדרטת השואה- בית ספר יצחק שדה בכפר סבא
 • אימוץ גן מנשה- חטיבת אלון כפר סבא
 • אימוץ הגן הארכיאולוגי- בית ספר רמז
 • אימוץ סיפור הפרדסנות- בית ספר שמעון פרס

 

תכנית מצוות

 

תלמידי כיתה ו' החוגגים את בת/בר המצווה לומדים על המקורות ההיסטוריים והעדויות הארכיאולוגיות למסורת בקרב היהודים. פרוייקט מצוות מזמין את בני/בנות המצווה למסע בעקבות התכלת. הילדים מכינים ציצית מצמר כבשים גולמי, טווים בפלך, קושרים וצובעים בתכלת.

 

בית הספר של החופש הגדול

 

המוזאון מציע מסגרת פעילה בנושאים שונים במהלך חודש יולי:

 

נושא הביקור תוכן פעילות
 

הולכים על א'-ב'

 

פסיפס הוא חלוק נחל היוצר איורים ודגמים בשלל צבעים. נכיר את הטכניקה, נגלה מילים ואותיות מן העבר הרחוק.

 

יצירה של פסיפס אישי בטכניקה הקדומה.
 

להיות

הארכיאולוג

 

מהי ארכיאולוגיה וכיצד אנו מגלים את סודות העבר בעזרת חפירה ארכיאולוגית?

 

הדמיה של עבודת הארכיאולוג.
 

מלאכות העבר- טוויה, אריגה וקליעה

 

 

מי היה אחראי למלאכות השונות? כיצד סופקו הצרכים הבסיסיים של האדם ?

 

 

טוויה של חוט מצמר טבעי ואריגה בטכניקות קדומות.
תרבות מצרים התרבות המצרית השאירה לנו שלל של שרידים וביניהם ציורי קיר. נלמד כיצד להכין תבליטים הכנת תבליט אישי בעזרת ציורים קדומים