גן הברון מנשה

גן הברון פליקס דה מנשה, הינו גן היסטורי בליבה של חוות מטעים שנרכשה על-ידי הברון מנשה, ראש הקהילה היהודית באלכסנדריה בין שתי מלחמות העולם.
בשנת 1934, בשיאה של פעילות ושיתוף פעולה מבורך בין הברון לחיים ויצמן וגורמים ציוניים נוספים בארץ-ישראל, החליט הברון לרכוש הנחלה במושבה כפר-סבא, לבנות בית, לטעת גן משובח עם עצים שיובאו מאירופה ופרדס מניב. הוילה של הברון מנשה לא נבנתה אך נבנה ביתו של חיים יופה שנתמנה כמנהל חוות המטעים במקום, לצידו מרים יופה שטיפחה את הגן במשך ארבעה עשורים לאורך השנים. אנשי ההגנה והפלמ"ח פעלו במקום והקימו בשטח הגן סליק.
עם מותו של הברון וחוסר עניין של צאצאיו בחווה, נמכרה הנחלה לשאול אייזנברג, פעיל בהתפתחותה של המדינה בדרך תוך המשך החזקתו של הפרדס והגן. בשנת 2018 הועבר הגן לאחריות ולטיפוח לידי עיריית כפר סבא.

הגן הינו אתר לשימור מורשת והוא תחנה ב"שביל הראשונים" הכפר סבאי.

 

 

ועדת היגוי

 

פרוטוקולים

משולחן הארכיטקט

ההיסטוריה של הגן

 

תמונות, ספרים וסרטים

פעילויות חינוכיות

 

פעילויות לקהל הרחב

 

שיתוף הציבור

 

תערוכות

גלריית התמונות באדיבות עדי אדר, מתוך קורס צילום טבע ונוף המתקיים בגן מנשה 2020.

 

הגן בתרבות הישראלית

הבמאי והמפיק רם לוי הסריט בגן מנשה את הסרט "הכלה וצייד הפרפרים" על פי סיפורו של ניסים אלוני. בסרט לקחו חלק מיטב שחקני ישראל, בניהם: גילה אלמגור, יוסי בנאי, אסי הנגבי, גבריאלה אוהד, רולף ברין, יורם ארבל, שם טוב לוי, אלכסנדר פלג, יוסי פולק ,סרג'יו מיכאל וליה דוליצקיה. באדיבות תאגיד השידור הציבורי כאן 11

בשנת 2014 יצר ברוך בר סלע את הסרט "געגועים לגן הקסום" שצולם בגן מנשה.